چرا قبل از فروش خانه باید آن را تعمیر کنید؟

اگر می خواهید خانه خود را به فروش بگذارید باید به این  فکر کنید که آیا نیازی به تعمیرات و بازسازی دارد یا نه. در هر حال، خیلی از فروشنده ها می خواهند خانه را به همان شکلی که هست بفروشند. آن ها می خواهند خانه را رها کنند و به خریدار اجازه بدهند که تعمیرات لازمه را انجام دهد. در بیشتر مواقع، ایده خیلی خوبی است که قبل از فروش خانه آن را تعمیر کنید. یادتان باشد، برای فروش خانه باید آن ها را  بررسی کنید. طبق گزارش انجمن ملی دلال‌های معاملات املاکی 23 درصد خانه های که به فروش نمی رسند به خاطر مشکلات ناشی از بررسی محیطی است.

فروش خانه
فروش خانه

خریدارها هم می توانند با دیدن یک سری از مشکلات قیمت خانه را کمتر کنند. 9 درصد فروش خانه به خاطر مشکلات در قرارداد ها به سرانجام نمی رسد.

به عبارت دیگر، بیش از یک سوم فروش خانه به خاطر مشکلات وضعیت خانه یا عدم تفاهم بین فروشنده و خریدار اتفاق می افتد. قبل از فروش خانه باید این موضوع را در نظر بگیرید که چرا به تعمیرات خانه نیاز دارید. در نظر گرفتن این موضوع باعث می شود که متوجه بشوید تمامی مشکل های خانه قبل از فروش رفع شده‌اند.

تصمیم‌گیری برای چرا و چگونگی تعمیر در فروش خانه

در فروش خانه فاکتور های دیگری هم هستند. خریدارها هم وقتی خانه را می خرند که وضعیت خانه با چیزی که می خواهند همخوانی دارد. اگر خانه شما نیازمند تعمیرات زیادی باشد، شاید از خرید خانه سرباز بزنند.

برای تصمیم شما وضعیت بازار هم مهم است. اگر بازار منطقه شما گرم است، ممکن است وضعیت خانه شما مهم نباشد. خریدارهایی که در چنین بازارهایی خرید می کنند خانه ای که دارای مشکلات هست را هم می خرند و می دانند اگر خانه را نخرند، خریدار های دیگر آن را می خرند. اما اگر در بازاری معمولی و بدون خرید و فروش زیاد هستید، اگر خانه شما نیازمند تعمیر است باید زمان زیادی را برای انتظار کشیدن برای خریدار صرف کنید. ممکن است در آخر پیشنهاد قیمتی را بگیرید که انتظارش را نداشتید.

بازارهای معمولی معمولاً بازارهای فروشنده ها هستند. اما بازارهای گرم معمولاً بازار خریدار ها است. این تغییرات باعث تغییر قیمت می شود. طبق این تغییرات فکر کنید.

مکان خانه شما هم بسیار مهم است. اگر شما در محل ای عالی و با وضعیت خیلی خوب خانه دارید، تعمیراتی که مشخص اند را باید درست کنید، وگرنه باعث کم شدن قیمت در فروش خانه شما می شود.

در آخر هم در فروش خانه باید به بازگشت پول خود هم فکر کنید. بعضی از این تغییرات پول زیادی به خانه اضافه نمی کند و برای شما هزینه زیادی هم دارند. برای مثال تغییر یک آشپزخانه قدیمی به یک آشپزخانه جدید می تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد، اما تغییر چندانی در پولی که خریدار می دهد نخواهد داشت.

اما دیگر تعمیرات مثل سیم‌کشی اشتباه را باید قبل از فروش خانه در نظر گرفت. شاید قیمت این موارد زیاد باشد، اما اگر خانه فروش نرود، پولی هم برای شما نخواهد داشت، پس این موضوع را به خوبی در ذهن داشته باشید.

از کجا باید فهمید که با توجه به وضعیت بازار، مکان خانه و بازگشت پول، خانه شما فروش می‌رود؟ خوشبختانه مشاورین املاک مواردی که قبل از گذاشتن خانه خود در بازار نیاز دارید را به شما می گویند. در زیر لیستی از تعمیرات مورد نیاز و دلیل تعمیر آن ها را برای شما آورده‌‌ایم، بهتر است قبل از فروش خانه آن را تعمیر کنید.

اگر خراب است…

همه ما ضرب المثل «سری که درد نمی کند را دستمال نمی بندند» را شنیده‌ایم، اما در بازار فروش خانه برعکس این موضوع صادق است. «سری که درد می کند را باید دستمال بست» و اگر قصد تعمیر آن بخش را هم ندارید، باید در گزارش خود بنویسید.

خانه خود را به خوبی  بررسی کنید و ببینید کجای کار ممکن است خراب باشد. برای مثال شیر آلاتی که به خوبی کار نمی کند قطعاً خراب است. باید یک مدل جدید بگیرید یا آن را تعمیر کنید. خریداران انتظار دارند این موارد به خوبی  بررسی شده باشند.

از دید خریدار به خانه نگاه کنید و وسایلی که هر روز با آن سر و کار دارید را در نظر بگیرید. شاید صدا آمدن از توالت برای شما و خانواده شما چیز مهمی نباشد، اما از نظر خریدار این یک خرابی است و به شکلی که باید و شاید ساخته نشده است.

بالا کِش پرده ها به خوبی کار می کند؟ (البته اگر خانه را با وسایل می فروشید)، تهویه هوای خانه آن را خنک می کند یا فقط با پنکه کار می کند؟ تمام مواردی که کاملاً سالم نیستند باید تعمیر شوند.

شرایط پیشنهاد

خریداران معمولاً تعمیرات خانه را به دو دلیل می خواهند.

اول تصمیم خودشان درمورد شرایط خانه‌ای که می خواهند بخرند. خیلی از خریداران خانه ای را می خواهند که فروشنده چیزی در خانه را تعمیر می کند یا آن را بهتر می کند. از نظر اقتصادی این تصمیم ها باعث می شود آن ها این خانه را جایی برای زندگی بدانند. خیلی از افراد نمی خواهند در خانه ای زندگی کنند که در حال تعمیر بزرگ است.

دیگر خریداران فکر می کنند از نظر اقتصادی کار درستی نیست که خانه‌ای با مشکلات بخرند و سپس پول تعمیرات آن را بدهند. تعمیرات خانه همیشه بیشتر از چیزی که فکرش را می کنید خرج دارند. بعضی از خریدارها شاید فکر کنند این کار از نظر اقتصادی خطرناک است و ممکن است قیمت بالاتر از چیزی باشد که فکرش را می کنند. و به همین دلیل  در فروش خانه می خواهند تعمیرات را به فروشنده بسپارند.

دلیل دوم اینکه  بررسی در فروش خانه باعث می شود مواردی مشخص شوند که در آغاز مشخص نبودند. این موضوع می تواند سقف، فوندانسیون، لوله‌کشی، سیم‌کشی یا سیستم گرما، و سیستم تهویه باشد.

مذاکره مشروط به تعمیر می تواند یکی از مهم‌ترین بخش های پروسه فروش خانه باشد. اگر  بررسی نشان دهد که خانه آبگرم کن جدید می خواهد، شما یا باید قیمت را کم کنید یا یک آبگرم‌کن جدید بخرید.

اگر می خواهید خانه خود را سریع و به قیمتی خوب بفروشید، بهتر است تعمیراتی که یک خریدار از شما می خواهد را از قبل انجام دهید.

آیا باعث صدمه می‌شود یا خطرناک است؟

تعمیراتی که باعث صدمه زدن به دیگر بخش های خانه می شود یا خطرناک هستند را باید سریع پیدا کنید و رفع کنید. اگر این تعمیرات را نتوانید به خوبی انجام دهید باعث به خطر افتادن خانه و افراد درون خانه می شود. از جمله این موارد می شود به لیست زیر اشاره کرد:

سقف در فروش خانه

صدمات سقف می تواند به خاطر حیوانات، زمستان سخت، سن بالای خانه، و یا نبود تعمیرات باشد. سقفی که صدمه وارده به آن، بسیار خطرناک است و یک فرد حرفه ای باید آن را  بررسی کند. اگر خریدار مشکلات سقف را بتواند ببیند، شانس فروش خانه شما بسیار کم می شود.

برای مثال اگر سقف چکه می کند، می تواند صدمه را به تمام خانه منتقل کند. صدمه آب می تواند ساختار زمین و دیوار ها را خراب کند. همچنین در طولانی مدت می تواند باعث پوسیدگی و قارچ بشود. پوسیدگی و قارچ می تواند به ساختار خانه هم صدمه بزند. تعمیر این موارد هم گران و زمان بر هستند. صدمه آب می تواند زمین و دیوار ها را هم نابود کند.

اگر در شمال کشور زندگی می کنید و خانه شما چوبیست باید بدانید هر سقف حدوداً 30 سال عمر می کند و بعد از آن باید کاملاً تعویض شود. اگر خریدار شما این موضوع را بداند یا  بررسی نشان دهنده سن بالای خانه باشد. حتی اگر سقف چکه نکند هم ممکن است خریدار درخواست سقف جدید داشته باشد.

درب گاراژ در فروش خانه

درب های گاراژ به خاطر صدمه، استفاده نادرست و یا سن بالا ممکن است به خوبی روز اول کار نکنند. ممکن است بدون اینکه بخواهید باز و بسته شوند. این کار باعث صدمه دیدن مردم می شود، مخصوصاً بچه ها و افراد سالمند که شاید از خطر آن با خبر نباشند. این درب ها حتی به ماشین ها، دوچرخه ها و دیگر وسایلی که در راه درب قرار می گیرند هم صدمه می زنند.

از دیگر دلایل می توان به خرابی پریز ها، پیچ های هرز، یا قسمت هایی که درست قرار نگرفته اند اشاره کرد. بعلاوه اگر از درز ها هوا وارد می شود و در زمان بدی، هوا مشکل ایجاد می کند، بهتر است قبل از فروش خانه این موارد را هم  بررسی کنید.

اگر درب گاراژ شما مشکلاتی که گفته شد را دارد، باید هر چه سریع‌تر آن را تعمیر کنید. درب های گاراژ معمولاً 15 تا 30 سال عمر می کنند، اما بعد از آن باید تعویض شوند.

وسایل آبی در فروش خانه

وسایل آبی وسایلی هستند که برای کار کردن به آب نیاز دارند و ممکن است دارای نشتی باشند. حتماً اطراف این وسایل مثل ماشین لباس‌شویی، سینک آشپزخانه، حمام و غیره را چک کنید تا نشتی یا صدمه‌‌ای ندیده باشند.

اگر مشکلی وجود داردقبل فروش خانه باید به خوبی تعمیر شود. حتی اگر یک نشتی کوچک وجود دارد و به نظر مشکل بزرگی نباشد، باز هم در دراز مدت می تواند باعث صدمه دیدن خانه شما شود. اگر وسایل قدیمی باعث این صدمه دیدگی می شوند، بهتر است به دنبال تعویض آن ها باشید.

وسایل الکتریکی در فروش خانه

صدمات الکتریکی خانه را باید سریعاً قبل فروش خانه تعمیر کنید. خطر این مشکلات برای شما و خانواده شما بسیار زیاد است. مشکلات برقی می تواند باعث برق گرفتگی و شوک شود. این موارد می تواند باعث آتش الکتریکی شود که سریع حرکت می کند و به سختی می توان آن را خاموش کرد. ریسک از دست دادن خانواده و خانه خود را نکنید.

فکر نکنید محافظ های که به صورت خودکار خاموش  و روشن می شوند می توانند جلوی صدمات را بگیرند. اگر فشار زیادی به مدار بیاید، باعث قطع خودکار محافظ روی مدار می شود. اما مشکلاتی هم هستند که به این شکل عمل نمی کنند.

اگر وسیله برقی ای در زمان روشن شدن صدا می ‌دهد، ممکن است به خاطر جریان بد برق باشد. اگر وسیله موقع لمس شدن گرم است، ممکن است خطرناک باشد. اگر گرم کننده، تهویه یا لامپ ها همیشه سریع خاموش یا روشن نمی شوند، نشانه خطر است.

اگر خانه شما بیش از 50-60 سال عمر دارد، ممکن است سیم‌کشی خوبی نداشته باشد. اگر خطری در سیستم برقی خود دیدید، بهتر است که یک متخصص برق آن را  بررسی کند.

درحالی که خیلی از مالکان خانه باور دارند که خودشان از پس همه چیز بر می آیند، بهتر است به برق کشی خانه دست نزنید. بیشتر این موارد بسیار پیچیده هستند. اگر یک فرد متخصص را استخدام کنید مطمئن هستید که کاری را اشتباه انجام نمی دهد. اگر شک دارید، بهتر است امنیت خانواده خود را به خطر نندازید.

زیرزمین و فوندانسیون در فروش خانه

در خانه خود به خوبی به دنبال نشانه های صدمه دیدگی در فوندانسیون باشید. آب و هوای سرد یا کمبود تعمیرات می تواند باعث ایجاد ترک در فوندانسیون شود. اگر این ترک ها بزرگ‌تر شوند ممکن است آب چکه کند یا حشرات در آن جا خانه درست کنند.

آب می تواند به خانه صدمه زیادی بزند. همچنین حشرات و موش ها می توانند خانه شما را خراب کنند.

آب می تواند باعث ایجاد کپک و پوسیدگی شود. نه تنها این موارد بد هستند، بلکه باعث بیماری هم می شوند. بهتر است برای رفع این موارد از یک فرد حرفه ای استفاده کنید.

اگر چنین خسارت هایی در زیرزمین یا فوندانسیون خانه دیدید، بهتر است قبل از فروش خانه به آن ها رسیدگی کنید.

دیگر تعمیرات برای فروش خانه

بعضی موارد شاید باعث ایجاد صدمه فیزیکی نشوند، اما باید آن ها را هم در نظر بگیرید و خانه خود را برای فروش آماده کنید. این موارد شامل نکاتی است که در زیر آورده‌ایم:

کف

کف خانه بیشتر از همه جای آن در معرض افراد قرار می گیرد. اما باز هم خیلی از مالکان خانه در هنگام فروش خانه به آن توجه نمی کنند و آن را برای خریدار بهبود نمی دهند.

حال اینکه کف خانه شما از چوب، کاشی، ورقه، موکت یا هر چیز دیگری است، با تعمیر کف خانه می توانید خانه خود را با قیمتی بیشتر بفروشید.

نقاشی

یکی از آسان‌ترین و ارزان‌ترین راه ها برای به روز کردن و تمیز کردن خانه و فروش خانه با قیمت بیشتر، یک نقاشی و رنگ عالی است. اگر زمانش را دارید، این تغییر را خودتان انجام دهید. تمام چیزی که نیاز دارید کمی زمان و صبر است تا چهره خانه خود را به شکلی عوض کنید که مشتری پسند باشد.

یکی از بهترین کارها برای فروش خانه این است که از رنگی خنثی برای هر اتاق استفاده کنید. درحالی که خیلی ها رنگ های پر رنگ را ترجیح می دهند، اما خیلی ها هم رنگ های روشن را ترجیح می دهند و این رنگ ها بهتر با دکور خانه ها همخوانی دارند. شما فقط یک بار می توانید بر روی مشتری خود تأثیر بگذارید، پس اگر برای آن یک بار به خوبی آماده باشید، نتیجه آن را خواهید دید.

تمیزکاری داخلی و بیرون خانه در فروش خانه

موارد بیرون شاید چیزهایی باشند که از قبل انجام داده اید. مواردی مثل تعویض جعبه نامه، تعمیر ناودان ها، کوتاه کردن درخت ها و تعویض پلاک های قدیمی یا پا دری از مواردی ساده است که می تواند نظر خریدار را عوض کند.

دیگر موارد مانند تعمیر فنس ها، رنگ کردن پنجره ها، تعویض دستگیره در، کوتاه کردن درختان، جمع آوری آشغال های اسباب‌بازی ها و حیوانات و فشارشویی دور خانه و کنار پنجره ها هم می تواند تأثیر خوبی بر روی خریدارهای شما بگذارد.

کاملاً معقول است که خانه خود را ضد صدا کنید، دکور یا طراحی های نامناسب را حذف کنید، سوراخ ها را پر کنید، لامپ های سوخته را عوض کنید، بوی بد را از بین ببرید، و مشکلات کوچک را حل کنید. دیگر موارد می توانند شامل پر کردن سوراخ ها، استفاده از دوغاب، رفع صدمه های وارده به کابینت ها و درب ها و تمام کردن پروژه های بهبود خانه ای است که تکمیل نشدند.

البته، به لیست بالا می توان مواردی که در خانه شما مهم هستند و در چشم میزنند را هم اضافه کرد. انجام هرکدام از این موارد در هر زمان باعث می شود که خانه شما در بازار محلی موقعیت خوبی کسب کند و حتماً پس از انجام کار ها نتیجه را خواهید دید.

بدانید که برای فروش خانه چه زمانی باید خانه را تعمیر کنید

تصمیم تعمیر یا تغییر ظاهر تصمیمی بزرگ است. حتماً مواردی همچون وضعیت بازار، خانه های اطراف و پولی که از انجام این کارها به دست می آورید را در ذهن داشته باشید. مطمئن باشید که برای خریدارها بررسی خرابی ها و صدمات مهم است تا همه چیز آماده باشد. درحالی که خیلی از کم و کاستی ها قابل قبول است، اما این موضوع را درک کنید و برای تعمیر موارد خراب خانه خود وقت بگذارید.

احتمال اینکه خریدار در قرارداد شرط تکمیل تعمیرات را بگذارد هم وجود دارد. با دانستن اینکه چه چیزهایی نیاز به تعمیر دارد، آن را باید در نظر گرفت، و مواردی که به سادگی می توان آن ها را تعمیر کرد، می تواند باعث بسته شدن یک قرار داد شود. در آخر، شما باید خانه خود را  به قیمتی بفروشید که با آن راحت هستید، و همچنین به شروطی که با جزئیات و هدف نهایی آن موافق باشید.