چندین نکته مهم قبل از خرید خانه

قدم اول در خرید خانه: یک پیشنهاد بفرستید

وقتی خانه موردنظر خود را پیدا کردید، وقت جدی شدن فرا رسیده است! این یعنی ارسال یک پیشنهاد و امضای توافقنامه با فروشنده.

چه چیزی باید در پیشنهاد شما باشد؟

مأمور معاملات املاکی شما برای رسیدن به یک پیشنهاد خوب کمک زیادی به شما می کند. اگر در جنگ مزایده قرار گرفتید، حواستان را جمع کنید و قیمت معقولی را انتخاب کنید.

چیزهای مانند پیش تأیید شدن توسط وام دهنده شده و داشتن زمان عقد قرار داد مناسب می تواند پیشنهاد شما را قوی‌تر کند.

توافقنامه خرید خانه شما باید به شکل زیر باشد:

 • اطلاعات خریدار و فروشنده
 • آدرس ملک
 • قیمت خرید، اطلاعات وام دهنده و میزان پول پیش پرداخت
 • مواردی که به همراه خانه هستید (وسایل)
 • برسی های خانه، ارزیابی و هزینه رهن نهایی
 • تاریخ عقد قرارداد

در خرید خانه گاهی قبول کردن بعضی از موارد سریع و بدون دردسر است، اما یکی از سخت‌ترین بخش های قرارداد خرید خانه هم هست.

اگر مذاکره های شما شدت گرفت، یادتان باشد که هر دو طرف یک چیز را می خواهند. فروشنده می خواهد خانه خود را بفروشد و خریدار می خواهد خانه را بخرد! گاهی جزئیاتی را باید در نظر بگیرید که در آینده بر روی شما تأثیر می گذارند. یک مأمور معاملات املاکی به خوبی می داند که چه زمانی بی خیال بشود و چه زمانی پای قرارداد بماند.

قدم ششم: درخرید خانه بررسی و ارزیابی خانه را جدی بگیرید

وقتی به این قدم رسیدید، رسماً تحت قرارداد خانه جدید خود هستید! این موضوع بسیار خوب است. در قرارداد بودن یعنی شما بیشتر مراحل زمان‌بر خرید خانه را انجام داده‌اید. همین موضوع بسیار عالی است!

اما حال که در قرارداد هستید، چه انتظاری باید داشته باشید؟ هدف اصلی شما رفع احتمالات درون قرارداد است.

این موارد چیزهای هستند که برای عقد قرارداد خرید خانه باید به آنها رسیدگی شود. با اینکار خیال شما راحت است که اگر چیزی در قرارداد مشکل داشت، می توانید از قرارداد عقب بکشید.

حتی اگر در بازار رقابتی هستید، نگذارید احساسات شما جلوی راه شما را بگیرد. در خرید خانه هیچوقت از رفع احتمالات شانه خالی نکنید، چرا که این موارد ضمانت مهمی برای خانه شما هستند.

بررسی خانه قبل از خرید خانه

به عنوان خریدار شما حق دارید که یک بازرس حرفه‌ای داشته باشید و اگر قبل از خرید خانه آن را بررسی نکنید، اشتباه بسیار بزرگی کرده‌اید! این کار از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که شما را از مشکلات ساختاری در خانه با خبر می کند. اگر بازرسی در خانه مشکل بزرگی پیدا کرد، می توانید از فروشنده بخواهید که آن را رفع کند، یا قیمت را کمتر کند یا قرارداد را کنسل کنید.

هر چیزی که مأمور معاملات املاکی شما به شما پیشنهاد داد درمورد بررسی ها انجام بدهید و سن و وضعیت خانه را قبل از خرید خانه در نظر بگیرید.

ارزیابی خانه قبل از خرید خانه

اگر برای خرید خانه وام می گیرید، باید قیمت حدودی خانه را در نظر بگیرید. ارزیابی باعث می شود که بیشتر از ارزش واقعی خانه بابتش پول ندهید. اگر قیمت ارزیابی از بودجه شما کمتر شد، مأموری که استخدام کردید می تواند به شما بگوید چکار کنید.

تأیید رهن نهایی در خرید خانه

بهترین روش پرداخت برای خانه با پول نقد است! نه تنها با این کار می توانید پول بیشتری درست کنید، و مشکلات معاملات را از بین ببرید. اگر رهن گرفتید، یک قدم بیشتر دارید و آن هم گرفتن «تأیید نهایی» است. وام دهنده شما جزئیات مالی شما را برسی می کند و رهن را نهایی می کند. هر کاری می کنید، کارت اعتباری نگیرید، قرض بیشتری نگیرید و کار خود را تا زمانی که در قرارداد هستید عوض نکنید. بعلاوه، هر تغییری در وضعیت مالی شما می تواند مشکلات زیادی در وام شما به وجود بیاورد.

قدم هفتم: قرارداد خرید خانه را ببندید

تمام شد! تمام برنامه ریزی ها و جستجو برای خرید خانه دیگر تمام شد. آخرین قدم خرید خانه رفتن به خانه خودتان است!

قبل از اینکه کلید خانه خود را بگیرید و وارد آن بشوید، یک قدم دیگر باقی مانده است:

 قبل از اینکه قرارداد تمام شود شما یک کپی میگیرید تا همه چیز را بررسی کنید. در بیشتر مواقع شما باید هزینه های زیر را پرداخت کنید:

 • هزینه عقد قرارداد
 • مالیات ملک
 • هزینه انجمن محله (اگر در محله شما هست)
 • بیمه مالک خانه

اگر چیزی را در قرارداد خرید خانه متوجه نمی شوید حتماً سوال بپرسید! این یکی از بزرگ‌ترین خرید های عمر شماست، باید دقیقاً از تمام جزئیات با خبر باشید.

وقتی قرارداد را امضا کردید، می توانید راحت باشید. حال دیگر رسماً یک مالک خانه هستید. شاید پروسه خرید خانه چندان آسان نبوده، اما داشتن خانه‌ای که آن را خانه خود بدانید در آخر ارزشش را دارد.

بیشتر درمورد خرید خانه بدانید

این اطلاعات خیلی زیاد بودند، اما هنوز هم اطلاعات زیادی هست! اگر کمی سردرگم شدید، نگران نباشید. لازم نیست همه این موارد را شما بدانید. اگر با یک مشاور معاملات املاک کار می کنید می توانید مطمئن باشید که کارتان به خوبی پیش می رود.

بزرگ‌ترین سرمایه گذاری خود را بدون مشاوره با یک فرد حرفه‌ای انجام ندهید. خرید خانه می تواند خیلی استرس‌زا باشد، اما اگر فردی حرفه‌ای در کنار شما باشد به راحتی می توانید سرمایه‌گذاری انجام دهید که با هزینه های شما همخوانی دارد.

چطور خانه خود را سریع بفروشید

در خیلی از بازار های خرید خانه تعداد خانه‌های که برای خرید و فروش هستند هر روز به شدت افزایش پیدا می کند. به عنوان یک فروشنده، چطور کاری می کنید که خانه شما در کنار دیگر خانه ها بهتر نشان داده شود؟ در دسته کسانی نباشید که خانه‌ هایشان ماه ها در لیست فروش قرار گرفته است. با این نکات قیمت فروشی که می خواهید را به دست بیاورید!

 1. نقش تمیزی و ظاهر خانه در خرید خانه.
 2. ظاهر خانه خود را عالی درست کنید.اگر ظاهر خانه شما خوب نیست، خیلی از خریدار ها حتی وارد خانه شما نمی شوند. ورودی خانه شما بسیار مهم است. باغچه جلوی خانه باید عالی باشد و تمام درها و پنجره ها، اگر نیاز است، رنگ شوند. داشتن سبد و پنجره های زیبا به زیبایی خانه شما اضافه می کند.
 • حتی اگر جلوی خانه خود را به خوبی تمیز کردید، پشت خانه را فراموش نکنید. در بازار رقابتی، باغچه می تواند فاکتوری باشد که خریدار برای خرید،خانه شما را انتخاب کند. اگر خودتان باغبان نیستید، وقت آن رسیده که شروع کنید. حداقل برای زمانی که مشغول فروش خانه خود هستید این کار را انجام دهید. اگر وقت و انرژی کافی برای باغچه خود ندارید، کسی را استخدام کنید. اگر خانه شما به فروش برسد، ارزشش را دارد.
 1. برای خرید خانه درون خانه را تمیز کنید.بهبود های کوچک مهم هستند. خریدار ها خیلی حرف میزنند، درهرحال حق این کار را هم دارند. چرا که قرار است پول زیادی را برای خرید خانه بدهند. تنها چیزی که انتظار دیدنش را ندارند آشپزخانه کثیف و موکت های کثیف است. یادتان باشد آنها خودشان را در خانه شما تصور می کنند. خانه شما باید حتماً تمیز باشد.
 • برای تعمیر پنجره‌های شکسته و رنگ خانه وقت بگذارید. چنین تغییرات کوچکی می تواند ارزشش را داشته باشد.
 1. خنثی سازی کنید. خریدار ها همیشه به دنبال یک بوم خالی هستند تا نقاشی خود را بر روی آن بکشند. اگر شخصیت شما همه جای خانه شما قرار گرفته است، مخصوصاً اگر از رنگ های روشن زیادی استفاده کرده‌اید، خریدار با خودش فکر می کند که کار بیشتری باید انجام دهد. محیط را خنثی سازی کنید و بوم خالی که مشتری از شما می خواهد را محیا کنید.
 2. تغییر دکوراسیون دهید. دکوراسیون فشرده باعث می شود اتاق های شما کوچک‌تر به نظر برسند. برای خریدار ها خیلی سخت است که وسایل خودشان را همراه وسایل شما در نظر بگیرند.
 • خانه خود را از محیط شخصی خود بیرون بیاورید. مواردی همچون عکس های خانوادگی را باید جمع کنید. شاید با این کار خانه شما یکنواخت به نظر برسد، اما همین یکنواختی است که خانه شما را می فروشد.
 1. خانه خود را خوب نشان دهید.. این موضوع تأثیر زیادی بر روی خریدارها دارد. از آهنگ های خنثی مثل آهنگ های جاز و کلاسیک استفاده کنید. کلوچه بپزید یا شمع های بودار را در بهترین اتاق های خود روشن کنید. حواستان به حمام و آشپزخانه باشد. این موارد می تواند به ارزش خانه شما اضافه کند.
 2. قیمت گذاری خانه
 3. قیمت زیادی بر روی خانه خود نگذارید. تقریباً همه فکر می کنند قیمت خانه آن ها از قیمت بازار بالاتر است. اگر می خواهید سریع خانه خود را بفروشید، باید واقع بین باشید. به ملک های دیگر در منطقه خود نگاه کنید و قیمت خود را با مشاوره با یک فرد حرفه‌ای به دست بیاورید. اگر فروش سریع می خواهید آماده کم کردن انتظارات خود باشید.

* گاهی اوقات قیمت کمی روی یک خانه می تواند نکته خوبی باشد. قیمت کم می تواند جنگ مزایده‌ای را شروع کند و همین باعث می شود قیمت خانه بالا برود. جنگ مزایده چیزی قطعی نیست، اما با قیمت کم احتمال اینکه اتفاق بیوفتد زیاد است.

 1. وقتی قیمتی را در نظر گرفتید، مقایسه کنید. خانه خود را با خانه‌های که در محله برای فروش گذاشته شده‌اند مقایسه کنید. اگر شما 3 اتاق خواب، 2 حمام دارید، به دنبال خانه‌های با همین مشخصات در منطقه خود بگردید و قیمت آنها را هم بدانید.
 2. برای تصمیم گیری برای یک عدد مراقب باشد. عدد نهایی که می خواهید انتخاب کنید چیست؟ کمی علم و استراتژی در مشخص کردن قیمت مناسب پنهان است. برای در نظر گرفتن عدد جادویی خود باید این موارد را در نظر بگیرید:

* از قیمت گذاری جالب استفاده کنید. به جای اینکه خانه خود را 400 میلیون لیست کنید، از 399 میلیون استفاده کنید. با این روش تأثیر روانی بهتری روی مشتری خود می گذارید. فروشنده ها همیشه از این قیمت ها استفاده می کنند و دلیل خوبی برای این کار دارند. مردم با داشتن این اعداد در ذهن خود با آنها بهتر رفتار می کنند. مطمئناً 400 میلیون خیلی سنگین‌تر از 399 است، درحالی که هر دو در واقع یک عدد هستند.

* از طرف دیگر، قیمت گذاری در املاک به صورت 100 میلیونی است. مردم معمولاً خانه های بین 100 میلیون تا 200 و یا شاید قیمت های بین 200 تا 300 میلیون. اگر خانه شما 200 میلیون قیمت بخورد، در هر دو لیست دیده می شود. اما اگر قیمت را 199 بزنید، در هر دو لیست دیده می شود. پس مواقعی هم هست که گذاشتن قیمت رند باعث می شود که در لیست های بیشتری قرار بگیرید.

* از مشخص کردن قیمت برای تأثیر خوب استفاده کنید. این یعنی جدا کردن خانه خود از دیگر خانه ها و قراردادنش در لیستی که کاملاً با دیگر لیست ها متفاوت است. شاید خانه‌های باشند که به قیمت 260 – 270 میلیون فروخته می شوند، یا شاید هم قیمت های مثل 290 – 299 میلیون باشند. با این کار شما هم می توانید در این قیمت ها قرار بگیرید.

 1. خانه خود را در بهار یا پائیز برای فروش بگذارید. بهار و پائیز زمان مناسبی برای خریداران خانه است. هنوز بیرون هوا گرم است، بچه ها یا مدرسه‌شان تمام شده یا قرار است به مدرسه بروند و همه یا به سفر رفته‌اند یا می خواهند به سفر بروند. قیمت گذاری درست در فصل مناسب می تواند برای شما خیلی خوب تمام شود. (در تابستان خیلی از افراد به سفر نمی روند و در زمستان وضعیت هوا معمولاً خوب نیست.)
 2. برای کم کردن قیمت یک زمان مشخص کنید. خیلی از مواقع، فروشنده ها فقط یک قیمت را در ذهن دارند و پایین‌تر از آن نمی آیند. به همین دلیل ماه ها یا سال ها طول می کشد تا خرید انجام شود. تاریخی در تقویم خود مشخص کنید، اگر تا آن موقع خریداری پیدا نکردید، قیمت خانه خود را کاهش دهید. با این کار احساسات از قیمت گذاری بیرون می رود و خانه خود را سریعتر می فروشید.

بخش سوم: یک قدم جلوتر رفتن

 1. خانه را برای برسی بگذارید. برسی های قبل از فروش خانه خیلی مهم هستند. برسی‌های قبل از فروش خیلی عادی هستند. این راه بهترین روش برای این است که به خریدارهای خود نشان دهید که خانه شما در بهترین حالت است. از طرف دیگر، با پیدا کردن مشکلات می توانید آنها را رفع کنید و مشتری های خود را نگه دارید.
 2. از قدرت اینترنت استفاده کنید. اینترنت روش خرید و فروش خانه ها را عوض کرده است. دیگر لازم نیست خریدار ها برای دیدن خانه ها فیزیکی حظور پیدا کنند. امروزه خیلی از خریدار ها خانه های که می خواهند بخرند را از اینترنت پیدا می کنند و مواردی که به نظرشان خوب می آید را امتحان می کنند. اگر شما در سایت های اینترنتی باشید، افراد بیشتری خانه شما را می بینند.
 • اگر می توانید دوربین خیلی خوبی را به دست بیاوردی یا برای چند روز قرض بگیرید. برای قرض گرفتن این دوربین ها برای چند روز باید هزینه‌ای 30 – 50 تومانی را پرداخت کنید. در یک روز آفتابی از ملک خود عکس بگیرید، بعد از اینکه ابهام ها را رفع کردید. عکسی از خانه خود بگیرید که بزرگ‌تر از حالت واقعی نشان بدهد.
 1. مأمور معاملات املاکی مناسبی را انتخاب کنید. با فکر انتخاب کنید! از دوستان، خانواده و همکاران برای شناختن مأمورهای معاملات املاکی سوال بپرسید. تحقیقات خود را انجام دهید، سایت آنها را ببینید و بفهمید که کدام مأمور منطقه شما را بهتر می شناسد. فردی که انتخاب می کنید باید اطلاعات زیادی در مورد بازار داشته باشد و همچنین باید صادق و باشخصیت باشد.
 2. چیزی بیشتر به خریداران پیشنهاد بدهید. همه از یک چیز اضافه خوششان می آید. باعث می شود حس کنیم که خاص هستیم و مطمئن می شویم که فروشنده ما را می خواهد. بهتر از هر چیز، این کار خیلی ساده است. اگرچه، قبل از اینکه به بازار نگاه کنید چیزی پیشنهاد ندید. اگر پیشنهاد های زیادی برای خانه خود میگیرید، نیازی نیست چیزی اضافه بدهید. در اینجا چند نمونه کوچک از چیزهای که می توانید به خریدار ها بدهید را برای شما آورده‌ایم:
 • بخشی یا تمام پول عقد قرارداد را پرداخت کنید. برای خریداری که خانه پول خانه را پرداخت می کند این مورد 3.5 تا 4 درصد است. اگر خریدار شما از وام استفاده می کند شاید توانایی مالی برای بستن قرارداد را نداشته باشد، شاید او فقط توانایی انتقال ملک، تهیه گزارش و ارزیابی را داشته باشد.
 • ضمانت خانه را به خریدار بدهید. اگر وسایل را هم با خانه می خواهید بفروشید، دادن ضمانت خانه به خریدار باعث می شود که آنها از سلامت وسایل خاطر جمع باشند.
 • به آنها شانسی برای سریع جا به جا شدن بدهید. اگر می توانید به مالک جدید فرصتی 30 تا 60 روزه برای جا به جایی به خانه جدید بدهید. مالکان خانه جدید بعد از دیدن خانه جدید خود می خواهند هر چه سریعتر به خانه جدید نقل مکان کنند.
 1. از پخش کردن خبر نترسید. حتی اگر یک مأمور معاملات املاک دارید، اگر دیگران بفهمند شما خانه خود را برای فروش گذاشته‌اید، برای شما بهتر است، حتی اگر برای شما خجالت آور باشد. فیسبوک خود را آپدیت کنید، با مردم محلی حرف بزنید، از دوستان مورد اعتماد خود بخواهید که خبر را پخش کنند. همین موارد کوچک می توانند تغییر بسیاری بزرگی ایجاد کنند.