۱۰ نکته برای خرید آپارتمان تهران که مناسب شماست

بیشتر افراد معتقدند که خرید آپارتمان تهران به پول شما ارزش بیش‌تری میدهد.  تنها اطمینان حاصل کنید که از آدم‌های درست، سؤالات درستی میپرسید که به شما تضمین دهند که چیزی که واقعأ به دنبال آن هستید را پیدا میکنید. ما برای دریافت راهنمایی‌ها در جهت پیدا کردن آپارتمانی که برای شما مناسب است، از متخصصان سؤال میکنیم.

خرید آپارتمان تهران
خرید آپارتمان تهران

۱:برای خرید آپارتمان تهران فهرستی از ویژگی‌های ضروری تهیه کنید

نویل سندرز، مدیر مؤسسه‌ی معاملات ملکی در استرالیا به خریداران توصیه میکند که در نظر داشته باشید چه ویژگی‌هایی را برای محل زندگیتان می پسندید و چه چیزهایی را دوست ندارید. او میگوید:” در اینصورت میتوانید روی اینکه چه چیزهایی را برای محل جدیدتان میخواهید و چه چیزهایی را واقعأ نمیخواهید و با چه چیزهایی میتوانید زندگی کنید یا با چه چیزهایی سازش کنید.”

برای مثال، در آپارتمانی که نتوانید یکی از دیوارها را جابه جا کنید و یک اتاق دیگر یا فضایی اضافی بسازید، باید با همان فضایی که در اختیار دارید خودتان را وفق دهید.

۲:برای خرید آپارتمان تهران وکیل بگیرید

مشاوره‌ی حقوقی خوب برای خرید آپارتمان تهران حیاتی است. وکیلی بگیرید تا برنامه‌های زیرمجموعه‌ای و قراردادها را بررسی کند و ارزیابی کند که خودتان به تنهایی مالک چه چیزی هستید، به صورت کلی مالک چه چیزی هستید(به عنوان شخص حقوقی)، به چه امکانات اشتراکی دسترسی دارید و برای چه هزینه‌هایی مسئول هستید.

۳: برای خرید آپارتمان تهران گواهی‌نامه‌ی توسعه دهندگان را بررسی کنید.

جاستین براون، مدیر پروژه‌های مسکونی میگوید خریداران باید پیشینه‌ی پروژه‌ی توسعه‌‌دهندگان را بررسی کنند. “به پروژه‌های دیگری که توسعه دادند و کیفیت ساختمان‌ها و نحوه‌‌ی اجرایشان را ارزیابی کرده‌اند، نگاه بیندازید. آیا آن‌ها توانایی سروقت تحویل دادن پروژه، طبق معیارهای توافق شده را دارند؟

۴: برای خرید آپارتمان تهران مطمئن شوید که پروژه تأیید شده است.

براون میگوید: “آیا پیشرفت ساختمان توسط متخصص برنامه‌ریزی تأیید شده است؟ شگفت‌زده میشوید ازینکه بفهمید چند توسعه‌دهنده قبل از اینکه کاملأ توسط انجمن محلی به تأیید برسند بازاریابی را شروع کرده‌اند. مطمئن هستم که بعضی از آن‌ها این‌ کار را از روی حسن نیت انجام میدهند، با این توقع که تأییدیه‌ای که به دنبال آن هستند را دریافت کنند، فقط برای اینکه انجمن احداث طبقه‌ی بالا(پنت هاوس) را رد میکند یا بر سود بزرگ‌تری تأکید میکند.

۵: برای خرید آپارتمان تهران مطمئن شوید که آیا به اندازه‌ی کافی بزرگ است؟

آنتونی باسلو، مدیر خریداران مستغلات ملی میگوید: اندازه اهمیت  دارد. “آپارتمان باید اندازه‌ی مناسب شما داشته باشد. باید به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد و تعداد مناسبی اتاق خواب، به اندازه‌ی تعداد افرادی که قرار است در آن‌ خانه زندگی کنند، داشته باشد. مسلمأ نمی خواهید که اشتباه سنگینی مرتکب شوید، آپارتمان را بخرید و بعد ببینید که برای شما بسیار کوچک است”.

۶: برای خرید آپارتمان تهران به این نکته توجه کنید که نور خورشید به داخل بتابد

باسلو میگوید نورهای طبیعی تفاوت بارزی در قابلیت سکونت‌ آپارتمان ایجاد میکنند. “آپارتمانی شمالی را انتخاب کنید که نور خورشید بیشتری را دریافت میکند.  اتاق پذیرایی که به سمت شمال است (و پنجره‌های بزرگی دارد) ایده‌آل است، شرق گزینه‌ی ایده‌آل بعدی است و سپس غرب. از خرید آپارتمانی که جنوبی است خودداری کنید.”

۷:برا ی خرید آپارتمان تهران ریسک‌های سرمایه‌گذاری را ارزیابی کنید

سخنگوی ملی انتخاب رهن، جسیکا دارنبرو می گوید خریداران نباید به سمت آپارتمان‌های کوچک بروند، چراکه سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیری به حساب می‌آیند.

وی میگوید: “وام‌دهندگان و بیمه‌کنندگان رهن دوست ندارند که به آپارتمان‌های کوچک وام بدهند، خصوصأ به آن‌هایی که کوچکتر از ۴۰ متر مربع هستند. این آپارتمان‌ها ریسک زیادی دارند، به این دلیل که چشم‌انداز قوی‌ای برای جذب مستأجران و فروش دوباره با ارزش کم‌تر را ندارند.

دارنبرو همچنین به خریداران توصیه میکند که از توسعه‌هایی که به مخاطرات (ضرر) نزدیک هستند خودداری کنید مناطقی که سیل‌خیز است یا به خطوط برقی با ولتاژ بالا نزدیک هستند.” توصیه‌ی من به خریداران این است که اگر به نظر بانک (یا سایر وام‌دهندگان) ملک موقعیت ریسک ‌پذیری دارد، از خرید آن‌ خودداری کنید.”

۸: در خرید آپارتمان تهران برای تأمین هزینه‌ در بازار جستجو کنید

دارنبرو میگوید صرفأ به خاطر اینکه وام‌ دهنده‌ای به شما پاسخ منفی داده به این معنی نیست که بقیه هم این کار را میکنند و درخواست شما را رد میکنند. “میتواند صرفأ به این دلیل باشد که در این توسعه‌ی خاص، بانک قبلأ چندین وام‌ خریداران را تأیید کرده‌ است و نمیخواهد بیش‌ از اندازه ریسک کند. به دنبال وام‌دهنده‌ای دیگر باشید. باید جستجو کنید و وام‌های مختلف را با هم مقایسه کنید تا بفهمید که کدامشان برای شرایط شما بهترین است.

۹: برای خرید آپارتمان تهران با قوانین آشنا باشید

کسانی که آپارتمان میخرند باید بدانند که بخشی از جامعه‌ای‌ خواهند شد.‌ آن جامعه قوانینی خواهد داشت و این قوانین حقوق و مسئولیت‌های شما را تحت تأثیر قرار میدهند. این قوانین کارهایی که میتوانید انجام دهید و نمیتوانید را و همچنین شیوه‌ای که انتظار دارید رفتار کنید را قانون گذاری میکنند. ۳ نکته:پارکینگ، حیوانات خانگی و مهمانی‌ها واضح‌ترین مسائلی هستند که یک مدیر با آن سرو کار دارد. مهم است که قبل از خرید با قوانین آشنا باشید.”

۱۰: برای خرید آپارتمان تهران اطمینان حاصل کنید که بیمه‌ی مناسب دارید

مهم است بدانید ” چه چیزی ساختمان‌ و چه چیزی محتوا را تشکیل میدهد.” وکیل یا سندنویسی که در این زمینه‌ تخصص دارد را استخدام کنید و از آن‌ها بخواهید که برنامه‌ها را بررسی کنند، بنابراین میتوانید متوجه شوید که در قبال چه چیزهایی مسئولیت دارید.
“چه چیزی به عنوان بخشی از ساختمان تلقی میشود و توسط بیمه‌ی شخص حقوقی پوشش داده شده است و برای بیمه‌ی محتوا به چه چیزی نیاز دارید؟ به عنوان مثال، کاشی‌هایی که به دیوارها نصب شده است و کف‌پوش‌ّهای آپارتمان‌تان ممکن است به عهده‌ی شخص حقوقی باشد اما فرش به عهده‌ی شما است.

خرید آپارتمان تهران
خرید آپارتمان تهران

۱۰ نکته‌ که اگر خرید آپارتمان تهران انجام می دهید باید بدانید

خرید آپارتمان تهران پیچیده‌تر از خرید خانه است، چرا که شما زمین را کاملأ خریداری نمی کنید. بهترین قانون سندنویسی سه سال اخیر برای کسانی که اولین بار است که خانه میخرند، ۱۰ نکته که قبل از خرید باید بدانید را به شما میگوید.

تفاوت بین مالکیت مطلق و مالکیت اجاره‌ای در خرید آپارتمان تهران

ملک با مالکیت مطلق ملکی است که شما صاحب خانه و زمینی که روی آن ساخته شده هستید، بنابراین ملک اجاره‌ای جایی است که شما حق تصرف ملکی را خریده‌اید که به طریقی با فرد دیگری آن را مشترک هستید.  طبقات اجاره‌ای هستند چرا که شما ساختمان‌ را با سایر افراد مشترک هستید، همانطور که همه‌ی جزئیات مالکیت به اشتراک گذاشته شده که شما با انجمن مسکن مشترک هستید. اجاره توافق بین طرفین است که باید توسط یک وکیل بررسی شود، انجام مالکیت مطلق از لحاظ قانونی پیچیده‌تر(و هزینه‌بر تر) از مالکیت اجاره‌ای است.

اجاره‌ی موجود چه قدر طول میکشد؟

با مالکیت اجاره‌ای در واقع شما حق زندگی کردن در آن ملک را برای مدت زمان تعیین شده خریداری میکنید که میتواند از هر زمانی تا ۹۹۹ سال متغیر باشد. هر چه زمان میگذرد و اجاره‌ دست به دست میشود، این ارزش کاهش میابد، بنابراین ضروری است که چقدر از اجاره باقی‌مانده است و وکیل این را برای شما بررسی خواهد کرد. وام‌دهندگان رهن تمایل دارند که اصرار کنند حدأقل ۷۰ سال از اجاره‌ی املاک باقی مانده است، پس اگر شما ملکی که کم‌تر از ۸۰ سال از اجاره‌اش مانده را بخرید، احتمالأ برای فروش از ۵ تا ۱۰ سال درگیر خواهید شد. تمدید قرار داد مقداری هزینه بر است و هفته‌ها برای انجام آن درگیر خواهید بود، بنابراین اگر مهلت اجاره‌ی شما به پایان رسیده است باید تلاش کنید که قبل از خرید آن، مهلت اجاره‌ را افزایش دهید.

هزینه ‌های خدمات برای خرید آپارتمان تهران چه چیزهایی هستند؟

باید بدانید که برای زندگی در آن ملک چه میزان اجاره‌ی زمین و هزینه‌ی خدمات باید پرداخت کنید و در هر قسمت اشتراکی چه کسی مسئول تعمیرات کلی است، بنابراین میتوانید بر اساس این‌ها بودجه‌تان را تعیین کنید. هزینه‌های خدمات دقیقأ چه چیزهایی را پوشش می دهند و چند وقت این هزینه‌ها بررسی می شوند؟ این یک هزینه‌ی منظم است که باید وقتی که وارد خانه میشوید پرداخت کنید، بنابراین نمیخواهید که بعدأ در مورد آن دچار مشکل شوید.

چه تغییراتی میتوانید اعمال کنید؟

آیا آزاد هستید که هرگونه تغییری که ‌میخواهید را در ملکتان ایجاد کنید یا اینکه محدودیت‌هایی وجود دارد و اگر وجود دارد این محدودیت‌ها چه چیزهایی هستند؟ این محدودیت‌ها میتواند بین چیزهایی که واضح هستند(نمیتوانید دیوارهای داخلی را از بین ببرید) تا چیزهای جزئی تر مثل اینکه مطمئن شوند که سبک و رنگ در ورودی را حفظ می کنید. اگر برنامه‌‌های بزرگی برای تغییر کف دارید، با وکیلتان هماهنگ کنید که آیا اجاره به شما اجازه‌ی انجام این کار را می دهد. ممکن است لازم باشد قبل از انجام هرکاری یک رضایت‌نامه از طرف مالک دریافت کنید. چه کسی در قبال این تعمیرات اساسی مسئول است؟
هزینه‌های خدمات باید شامل هزینه‌هایی برای مسائل حفاظتی کلی باشد اما ممکن است شامل هزینه‌های تعمیرات کلی مثل اینکه اگر کف طبقه‌ نیاز به کار گسترده‌ای داشته باشد، نشود. اگر تعمیر بزرگی نیاز است باید بدانید که چه کسی مسئول است و چگونه قرار است که هزینه‌ها تقسیم شود؟ به عنوان چیزی که قرار است در آینده برحسب آن بودجه تعیین کنید دانستن پاسخ این سؤال‌ها اهمیت دارد.

برای خرید آپارتمان تهران چه محدودیت‌هایی برای ملک وجود دارد؟

شما بالاخره قرار است در خانه‌ای که مالک آن هستید آزادی داشته باشید، اما آیا اجازه‌ی داشتن حیوانات خانگی را دارید؟ در بعضی ساختمان‌ها شما اجازه‌ ندارید که سگ داشته باشید و در بعضی دیگر اجازه ندارید که بعد از گذشت ساعت خاصی از شب آهنگ پخش کنید. آژانس‌های مسکن معمولأ همه‌ی محدودیت‌هایی که یک ملک را تحت تأثیر قرار میدهد را نمی دانند، بنابراین شما باید از یک وکیل بپرسید که آیا محدودیتی برای انجام کارهایی که برای شما مهم است وجود دارد یا خیر.

چه مسائل پنهانی در منطقه‌ی محلی وجود دارد؟

خوشبختانه شما منطقه‌ی محلی که می خواهید در آن زندگی کنید و همسایگی‌های آن را دیده‌اید،‌ اما چه مسائل پنهانی از گذشته در آن وجود دارد و چه چیزهایی برای آینده‌ی آن برنامه‌ریزی شده است؟ جستجوی املاک میتواند توسط وکیل شما پیشنهاد شود و چیزهایی مثل اینکه آیا مجوز برنامه‌‌‌ ریزی برای سوپرمارکت در جاده وجود دارد یا اینکه خانه‌ی شما بر روی معادن پیشین احداث شده، که همه‌ی این‌ها می تواند شانس ریسک سرمایه‌گذاری شما را افزایش دهد.

برای خرید آپارتمان تهران آیا شما فقط با مالک سروکار دارید یا یک شرکت مدیریتی؟

مشابهأ وقتی شما اجاره می کنید، صاحب ‌خانه مالکیت ملک را دارد و غالبأ شرکتی مجزا آن را برای مالکین مدیریت می کند. شما معمولأ با این افراد سروکار خواهید داشت، باید هزینه‌ی خدمات را به آن‌ها بدهید و از آن‌ها بخواهید که هرگونه‌ مشکلی که پیش‌ می‌آید را برای شما مرتفع کنند، پس اینکه بدانید دقیقأ با چه کسانی سروکار خواهید داشت اهمیت دارد.

برای خرید آپارتمان تهران چه هزینه‌های دیگری وجود دارد؟

هزینه‌های دیگری که قابل پیش‌بینی نیستند می توانند در ابتدای قرارداد به وجود بیایند. برای مثال، وقتی یک فرد جدید ملحق می شود یا ملک را ترک میکند، شرکت‌های مدیریتی می توانند برای تغییر پیشینه‌شان هزینه های اضافی درست کنند و برای هزینه‌های مدیریتی فراهم‌ آوری اطلاعاتی که در راستای رهن نیاز خواهید داشت. این هزینه‌های میتواند هزینه های زیادی  را به هزینه‌ های نقل مکان اضافه کند، بنابراین لازم است که برای آن‌ها بودجه‌ای در نظر بگیرید.

خرید آپارتمان تهران
خرید آپارتمان تهران

برای خرید آپارتمان تهران اگر کمک دیگری لازم داشتید به کجا مراجعه کنید؟

وقتی که ملکی می خرید، وکیل شما به سؤالات‌ تان پاسخ خواهد داد، اما از آنجا که شما در خانه ‌ای جدید هستید مهم است که بدانید برای مشاوره باید به کجا بروید. مشاورین املاک تهران در بردارنده تمام اطلاعات مورد نیاز شما در خصوص آپارتمانتان و مستأجران و مالکین می باشند.شما می توانید بعد از اینکه نقل مکان کردید از آن استفاده کنید.